2017-18 NCAA MBB Week 18 Pt. 1 National TV, Radio & Streaming Schedule (3/5-3/7)


Monday, March 5
6 PM- CAA Semifinal: William & Mary vs. College of Charleston (CBSSN) Dave Ryan, Jordan Cornette, Jenny Dell

7 PM- MAAC Championship: Iona vs. Fairfield (ESPN) Jason Benetti, Jay Bilas 
(Westwood One) Gary Cohen, Jim Jackson

7 PM- Horizon Semifinal: Cleveland State vs. Oakland (ESPNU) Roy Philpott, Brooke Weisbrod
(TAG Sports Group) TJ Rives, Mark Wise

7 PM- Summit Semifinal: South Dakota State vs. North Dakota State (Midco SN, ESPN3) Tom Nieman, Greg Stemen, Jody Norstedt

8:30 PM- CAA Semifinal: Northeastern vs. UNCW (CBSSN) Dave Ryan, Jordan Cornette, Jenny Dell

9 PM- WCC Semifinal: Gonzaga vs. San Francisco (ESPN) Bob Wischusen, Dick Vitale, Gene Wojciechowski

9 PM- SoCon Championship: UNCG vs. East Tennessee State (ESPN2) Tom Hart, Sean Farnham
(Westwood One) Brandon Gaudin, Kyle Macy

9 PM- Horizon Semifinal: Wright State vs. Milwaukee (ESPNU) Tom Hart, Sean Farnham
(TAG Sports GroupTJ Rives, Mark Wise

9:30 PM- Summit Semifinal: South Dakota vs. Denver (Midco SN, ESPN3) Jay Elsen, Brad Newitt, Jody Norstedt

11:30 PM- WCC Semifinal: Saint Mary's vs. BYU (ESPN2) Bob Wischusen, Caron Butler, Gene Wojciechowski
(BYU Radio) Greg Wrubell, Mark Durrant

WatchESPN exclusives 
6 PM- MEAC 1st Round: North Carolina A&T vs. Delaware State (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

7 PM- MAC 1st Round: Bowling Green at  Central Michigan (ESPN3) Adam Jaksa, Matt DeVries

7 PM- MAC 1st Round: Northern Illinois at Kent State (ESPN3) Ty Linder, Tanner Castora

7 PM- MAC 1st Round: Ohio at Miami-OH (ESPN3) Steve Baker, Randy Hollowell

7:45 PM- MAC 1st Round: Akron at Western Michigan (ESPN3) Brian Monaco, Austin Ritchie

9 PM- MEAC 1st Round: Norfolk State vs. UMES (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

Tuesday, March 6
Noon- ACC 1st Round: Boston College vs.  Georgia Tech (ESPN2) Anish Shroff, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel

2 PM- ACC 1st Round: Notre Dame vs. Pitt (ESPN2) Anish Shroff, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel

7 PM- Horizon Championship: Cleveland State vs. Wright State (ESPN) Tom Hart, Sean Farnham
(TAG Sports GroupTJ Rives, Mark Wise

7 PM- NEC Championship: LIU Brooklyn at Wagner (ESPN2) Rece Davis, Tom Crean, Olivia Harlan

7 PM- ACC 1st Round: Syracuse vs. Wake Forest (ESPNU) Mike Couzens, LaPhonso Ellis, Allison Williams
(ACC Network) Wes Durham, Cory Alexander, Jason Capel

7 PM- CAA Championship: College of Charleston vs. Northeastern (CBSSN) Dave Ryan, Jordan Cornette, jenny Dell
(Westwood One) Scott Graham, Donny Marshall

8:30 PM- SWAC Quarterfinal: Mississippi Valley State at UAPB (UAPBtv) Tim Stubbs

8:30 PM- SWAC Quarterfinal: Alabama State at Texas Southern (ATT SW) Nick Strong, Butch Alsandor

9 PM- WCC Championship: BYU vs. Gonzaga (ESPN) Bob Wischusen, Dick Vitale, Gene Wojciechowski
(Westwood One) Ryan Radtke, Mike Montgomery
(BYU Radio) Greg Wrubell, Mark Durrant

9 PM- Summit Championship: South Dakota State vs. South Dakota (ESPN2) Clay Matvick, Sean Harrington

WatchESPN exclusives
4 PM- MEAC 1st Round: Howard vs. Florida A&M (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

7 PM- America East Semifinal: Stony Brook at Vermont (ESPN3) Alastair Ingram, Bernei Cieplicki

7:30 PM- America East Semifinal: Hartford at UMBC (ESPN3) Gary Stein, John Feinstein, Paul Mittermeier

9:30 PM- MEAC 1st Round: Morgan State vs. South Carolina State (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

Other Free Streams 
3 PM- Big Sky 1st Round: Montana State vs. North Dakota (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Joe Cravens

8:30 PM- Big Sky 1st Round: Idaho State vs. Southern Utah (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Joe Cravens

9:30 PM- SWAC Quarterfinal: Alcorn State at Prairie View A&M (PVAM SN) Leonard Moon

11 PM- Big Sky 1st Round: Portland State vs. Sacramento State (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Joe Cravens

Wednesday, March 7
Noon- ACC 2nd Round: Louisville vs. Florida State (ESPN) Sean McDonough, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski

2 PM- ACC 2nd Round: NC State vs. Boston College (ESPN) Sean McDonough, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski

3 PM- Pac-12 1st Round: Colorado vs. Arizona State (P12, P12 AZ, P12 MTN) Roxy Bernstein, Don MacLean, Jill Savage

5:30 PM- Pac-12 1st Round: Stanford vs. Cal (P12, P12 BAY) Roxy Bernstein, Don MacLean, Jill Savage

6 PM- A10 1st Round: La Salle vs. UMass (Stadium) Matt Martucci, Tim Welsh

7 PM- ACC 2nd Round: Virginia Tech vs. Notre Dame (ESPN2) Mike Couzens, LaPhonso Ellis, Allison Williams
(ACC Net) Wes Durham, Dan Bonner, Jason Capel
(ESPN Radio) Bill Rosinski, Bob Valvano

7 PM- Big 12 1st Round: Oklahoma State vs. Oklahoma (ESPNU) Dave Flemming, Robbie Hummel, Kris Budden

7 PM- Big East 1st Round: Georgetown vs. St. John's (FS1) Gus Johnson, Bill Raftery, Lisa Byington

7 PM- SEC 1st Round: Georgia vs. Vanderbilt (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath
(SEC Radio) Neil Price, Mark Wise

7:30 PM- Patriot League Championship: Colgate at Bucknell (CBSSN) Jason Knapp, Pete Gillen, Cassie McKinney
(Westwood One) John Sadak, Jon Crispin

8:30 PM- A10 1st Round: George Washington vs. Fordham (Stadium) Matt Martucci, Tim Welsh

9 PM- ACC 2nd Round: North Carolina vs. Syracuse (ESPN2) Mike Couzens, LaPhonso Ellis, Allison Williams
(ACC Net) Wes Durham, Dan Bonner, Jason Capel
(ESPN Radio) Bill Rosinski, Bob Valvano

9 PM- Big 12 1st Round: Texas vs. Iowa State (ESPNU) Dave Flemming, Robbie Hummel, Kris Budden

9 PM- SEC 1st Round: South Carolina vs. Ole Miss (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath
(SEC Radio) Brian Boesch, Mark Slonaker

9 PM- Pac-12 1st Round: Washington vs. Oregon State (P12, P12 OR, P12 WA) Ted Robinson, Bill Walton, Ashley Adamson

9:30 PM- Big East 1st Round: Marquette vs. DePaul (FS1) Gus Johnson, Bill Raftery, Lisa Byington

11:30 PM- Pac-12 1st Round: Oregon vs. Washington State (P12, P12 OR, P12 WA) Ted Robinson, Bill Walton, Ashley Adamson

WatchESPN exclusives
12:30 PM- Sun Belt 1st Round: Coastal Carolina vs. Texas State (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

3 PM- Sun Belt 1st Round: Appalachian State vs. Little Rock (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

6 PM- Sun Belt 1st Round: UL Monroe vs. South Alabama (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

6 PM- MEAC Quarterfinal: Hampton vs. Florida A&M (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

6 PM- Southland 1st Round: New Orleans vs. Texas A&M-Corpus Christi (ESPN3) Randy McIlvoy, Ben Braun

8 PM- MEAC Quarterfinal: Bethune-Cookman vs. Morgan State (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

8:30 PM- Southland 1st Round: Lamar vs. Central Arkansas (ESPN3) Randy McIlvoy, Ben Braun

8:30 PM- Sun Belt 1st Round: Troy vs. Arkansas State (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

Other Free Streams 
2 PM- MW 1st Round: UNLV vs. Air Force (Facebook) Ari Wolfe, Doug Gottlieb, Kristen Balboni
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

4:30 PM- MW 1st Round: Utah State vs. Colorado State (Facebook) Ari Wolfe, Doug Gottlieb, Kristen Balboni
(MW Radio) Chad Andrus, Marty Fletcher

7 PM- MW 1st Round: Wyoming vs. San Jose State (Facebook) Ari Wolfe, Doug Gottlieb, Kristen Balboni
(MW Radio) Chad Andrus, Marty Fletcher

7 PM- CUSA 1st Round: FIU vs. Southern Miss (Facebook) Ron Thulin, Tim Scarborough

7:30 PM- CUSA 1st Round: UTSA vs. UTEP (Facebook) Steven Bartolotta, Kyle Youmans

9:30 PM- CUSA 1st Round: North Texas vs. Louisiana Tech (Facebook) Ron Thulin, Tim Scarborough

10 PM- CUSA 1st Round: UAB vs. FAU (Facebook) Steven Bartolotta, Kyle Youmans
Previous
Next Post »