2017-18 NCAA MBB Week 18 Pt. 2 National TV, Radio & Streaming Schedule (3/8-3/11)


Thursday, March 8
Noon- ACC Quarterfinal: Virginia vs. Louisville (ESPN) Sean McDonough, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel
(ESPN Radio) Ryan Ruocco, Bob Valvano

Noon- American 1st Round: UConn vs. SMU (ESPNU) Kevin Brown, John Thompson III
(IMG) Tim Bickford, Tim Welsh

Noon- Big East Quarterfinal: Xavier vs. St. John's (FS1) Justin Kutcher, Jim Jackson

Noon- A10 2nd Round: VCU vs. Dayton (NBCSN) Paul Burmeister, Jordan Cornette, David Kaplan

12:30 PM- Big 12 Quarterfinal: Kansas State vs. TCU (ESPN2) Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Holly Rowe

1 PM- SEC 2nd Round: Texas A&M vs. Alabama (SEC) Joe Tessitore, Sean Farnham, Laura Rutledge
(SEC Radio) David Kellum, Mark Slonaker

2 PM- ACC Quarterfinal: Clemson vs. Boston College (ESPN) Sean McDonough, Dan Dakich, Maria Taylor
(ACC Net) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel
(ESPN RadioRyan Ruocco, Bob Valvano

2 PM- American 1st Round: Memphis vs. USF (ESPNU) Kevin Brown, John Thompson III
(IMG) Tim Bickford, Tim Welsh

2:30 PM- Big 12 Quarterfinal: Kansas vs. Oklahoma State (ESPN2) Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Holly Rowe

2:30 PM- Big East Quarterfinal: Creighton vs. Providence (FS1) Justin Kutcher, Jim Jackson

2:30 PM- A10 2nd Round: George Mason vs. UMass (NBCSN) Paul Burmeister, Jordan Cornette, David Kaplan

3 PM- MW Quarterfinal: UNLV vs. Nevada (CBSSN) Rich Waltz, Bob Wenzel, Evan Washburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Robert Smith

3 PM- SEC 2nd Round: Missouri vs. Georgia (SEC) Joe Tessitore, Sean Farnham, Laura Rutledge
(SEC Radio) Joe Fisher, Mark Wise

3 PM- Pac-12 Quarterfinal: Arizona vs. Colorado (P12, P12 AZ, P12 MTN) Roxy Bernstein, Don MacLean, Jill Savage

3 PM- Big Sky Quarterfinal: Montana vs. North Dakota (ELVN, Pluto TV 231) Bill Doleman, Joe Cravens

3 PM- Big West Quarterfinal: UC Davis vs. UC Riverside (FS WEST, FCS Pacific) Sam Farber, Corey Magette, Courtney Sweet

5:30 PM- MW Quarterfinal: Fresno State vs. San Diego State (CBSSN) Rich Waltz, Bob Wenzel, Evan Washburn
(MW Radio) Chad Andrus, Robert Smith

5:30 PM- Pac-12 Quarterfinal: UCLA vs. Stanford (P12, P12 BAY, P12 LA) Roxy Bernstein, Don MacLean, Jill Savage

5:30 PM- Big West Quarterfinal: Cal State Fullerton vs. Long Beach State (FS WEST, FCS Pacific) Sam Farber, Corey Magette, Courtney Sweet

6 PM- A10 2nd Round: Richmond vs. Duquesne (NBCSN) Terry Gannon, David Kaplan, Jordan Cornette

7 PM- ACC Quarterfinal: Duke vs. Notre Dame (ESPN) Dan Shulman, Jay Bilas, Allison Williams
(ACC Net) Wes Durham, Dan Bonner
(ESPN Radio) Bill Rosinski, Bob Valvano

7 PM- Big 12 Quarterfinal: Texas Tech vs. Texas (ESPN2) Dave Flemming, Robbie Hummel, Kris Budden

7 PM- American 1st Round: Temple vs. Tulane (ESPNU) Mike Corey, Mark Adams
(IMG) Adam Witten, Tim Welsh

7 PM- Big East 1st Round: Villanova vs. Marquette (FS1) Gus Johnson, Bill Raftery, Lisa Byington

7 PM- SEC 2nd Round: Mississippi State vs. LSU (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath
(SEC Radio) Joe Fisher, Tim Thompson

7 PM- CUSA Quarterfinal: Middle Tennessee vs. Southern Miss (Stadium) Ron Thulin, Tim Scarborough

8:30 PM- A10 2nd Round: St. Louis vs. George Washington (NBCSN) Terry Gannon, David Kaplan, Jordan Cornette

8:30 PM- Big Sky Quarterfinal: Idaho vs. Southern Utah (ELVN, Pluto TV 231) Bill Doleman, Joe Cravens

9 PM- ACC Quarterfinal: Miami-FL vs. North Carolina (ESPN) Dan Shulman, Jay Bilas, Allison Williams
(ACC Net) Wes Durham, Dan Bonner
(ESPN Radio) Bill Rosinski, Bob Valvano

9 PM- Big 12 Quarterfinal: West Virginia vs. Baylor (ESPN2) Dave Flemming, Robbie Hummel, Kris Budden

9 PM- American 1st Round: UCF vs. ECU (ESPNU) Mike Corey, Mark Adams
(IMG) Adam Witten, Tim Welsh

9 PM- SEC 2nd Round: Arkansas vs. South Carolina (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath
(SEC Radio) Brian Boesch, Tim Thompson

9 PM- MW Quarterfinal: Boise State vs. Utah State (CBSSN) Andrew Catalon, Steve Lappas, Evan Washburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

9 PM- Pac-12 Quarterfinal: USC vs. Oregon State (P12, P12 LA, P12 OR) Ted Robinson, Bill Walton, Ashley Adamson

9 PM- Big West Quarterfinal: UC Riverside vs. Hawaii (FCS Pacific) Sam Farber, Corey Magette, Rahshaun Haylock

9:30 PM- Big East Quarterfinal: Seton Hall vs. Butler (FS1) Gus Johnson, Bill Raftery, Lisa Byington

9:30 PM- CUSA Quarterfinal: Old Dominion vs. Louisiana Tech (Stadium) Ron Thulin, Tim Scarborough

11 PM- Big Sky Quarterfinal: Eastern Washington vs. Portland State (ELVN) Bill Doleman, Joe Cravens

11:30 PM- Pac-12 Quarterfinal: Utah vs. Oregon (FS1) Joe Davis, Steve Lavin

11:30 PM- MW Quarterfinal: New Mexico vs. Wyoming (CBSSN) Andrew Catalon, Steve Lappas, Evan Washburn
(MW Radio) Chad Andrus, Marty Fletcher

11:30 PM- Big West Quarterfinal: UCSB vs. Cal Poly (FS PRIME, FCS Pacific) Sam Farber, Corey Magette, Rahshaun Haylock

WatchESPN exclusives
Noon- MAC Quarterfinal: Buffalo vs. Central Michigan (ESPN3) Michael Reghi, Murry Bartow
(ESPN Cleveland- WWGKDave Skoczen, Jason Gibbs

2:30 PM- MAC Quarterfinal: Ball State vs. Kent State (ESPN3) Michael Reghi, Murry Bartow
(ESPN Cleveland- WWGKDave Skoczen, Jason Gibbs

3 PM- WAC Quarterfinal: Grand Canyon vs. Kansas City (ESPN3) Adam Young, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

5:30 PM- WAC Quarterfinal: Utah Valley vs. Cal State Bakersfield (ESPN3) Adam Young, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

6 PM- Southland 2nd Round: Sam Houston State vs. New Orleans (ESPN3) David Saltzman, Jim Haller

6 PM- MEAC Quarterfinal: Savannah State vs. UNC Central (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

6:30 PM- MAC Quarterfinal: Toledo vs. Miami-OH (ESPN3) Michael Reghi, Murry Bartow
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

8 PM- MEAC Quarterfinal: North Carolina A&T vs. Norfolk State (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander

8:30 PM- Southland 2nd Round: Stephen F. Austin vs. (ESPN3) David Saltzman, Jim Haller

9 PM- WAC Quarterfinal: New Mexico State vs. Chicago State (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

9 PM- MAC Quarterfinal: Eastern Michigan vs. Akron (ESPN3) Michael Reghi, Murry Bartow
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

11:30 PM- WAC Quarterfinal: Seattle vs. UTRGV (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

Other Free Streams
5:30 PM- Big Sky Quarterfinal: Weber State vs. Northern Colorado (ELVN Prime, Pluto TV 231) Bill Doleman, Joe Cravens

7:30 PM- CUSA Quarterfinal: Marshall vs. UTSA (Facebook) Steven Bartolotta, Kyle Youmans

10 PM- CUSA Quarterfinal: Western Kentucky vs. UAB (Facebook) Steven Bartolotta, Kyle Youmans

Friday, March 9
Noon- American Quarterfinal: Cincinnati vs. SMU (ESPN2) Kevin Brown, John Thompson III
(IMGTim Bickford, Tim Welsh

Noon- A10 Quarterfinal: Rhode Island vs. VCU (NBCSN) Paul Burmeister, Jordan Cornette, David Kaplan

1 PM- SEC Quarterfinal: Auburn vs. Alabama (ESPN) Joe Tessitore, Sean Farnham, Laura Rutledge
(SEC Radio) Joe Fisher, Tim Thompson

1:30 PM- CUSA Semifinal: Southern Miss vs. Marshall (CBSSN) Carter Blackburn, Pete Gillen, Jamie Erdahl

2 PM- American Quarterfinal: Tulsa vs. Memphis (ESPN2) Kevin Brown, John Thompson III
(IMGTim Bickford, Tim Welsh

2:30 PM- A10 Quarterfinal: St. Joseph's vs. George Mason (NBCSN) Paul Burmeister, Jordan Cornette, David Kaplan

3 PM- SEC Quarterfinal: Kentucky vs. Georgia (ESPN) Joe Tessitore, Sean Farnham, Laura Rutledge
(SEC Radio) Brian Boesch, Mark Slonaker

4 PM- CUSA Semifinal: Old Dominion vs. Western Kentucky (CBSSN) Carter Blackburn, Pete Gillen, Jamie Erdahl

6 PM- A10 Quarterfinal: St. Bonaventure vs. Richmond (NBCSN) Terry Gannon, David Kaplan, Jordan Cornette 

6:30 PM- Big East Semifinal: Xavier vs. Providence (FS1) Gus Johnson, Jim Jackson, Lisa Byington 
(Westwood One) Kevin Kugler, John Thompson

6:30 PM- MAC Semifinal: Kent State vs. Buffalo (CBSSN) Dave Ryan, Steve Wolf, Melanie Collins
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

7 PM- Big 12 Semifinal: Kansas vs. Kansas State (ESPN) Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Holly Rowe 
(ESPN RadioMarc Kestecher, Robbie Hummel

7 PM- ACC Semifinal: Virginia vs. Clemson (ESPN2) Dan Shulman, Jay Bilas, Allison Williams
(ACC Network) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel
(ESPN Radio) Bill Rosinski, Bob Valvano

7 PM- American Quarterfinal: Wichita State vs. Temple (ESPNU) Mike Corey, Mark Adams 
(IMGAdam Witten, Tim Welsh

7 PM- SEC Quarterfinal: Tennessee vs. Mississippi State (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath 
(SEC Radio) Tom Ackerman, Kyle Macy

8:30 PM- A10 Quarterfinal: Davidson vs. St. Louis (NBCSN) Terry Gannon, David Kaplan, Jordan Cornette

8:30 PM- Big Sky Semifinal: Montana vs. Northern Colorado (ELVN) Bill Doleman, Joe Cravens

9 PM- ACC Semifinal: North Carolina vs. Duke (ESPN) Dan Shulman, Jay Bilas, Allison Williams
(ACC Network) Wes Durham, Cory Alexander, Jason Capel
(ESPN RadioBill Rosinski, Bob Valvano

9 PM- Big 12 Semifinal: West Virginia vs. Texas Tech (ESPN2) Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Holly Rowe
(ESPN RadioMarc Kestecher, Robbie Hummel

9 PM- American Quarterfinal: Houston vs. UCF (ESPNU) Mike Corey, Mark Adams 
(IMGAdam Witten, Tim Welsh

9 PM- Big East Semifinal: Villanova vs. Butler (FS1) Gus Johnson, Jim Jackson, Lisa Byington 
(Westwood One) Kevin Kugler, John Thompson

9 PM- SEC Quarterfinal: Florida vs. Arkansas (SEC) Tom Hart, Jimmy Dykes, Molly McGrath
(SEC Radio) Tom Ackerman, Kyle Macy

9 PM- MW Semifinal: Nevada vs. San Diego State (CBSSN) Andrew Catalon, Steve Lappas, Evan Washburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

9 PM- Pac-12 Semifinal: UCLA vs. Arizona (P12, P12 AZ, P12 LA) Ted Robinson, Bill Walton, Ashley Adamson
(Westwood One) Ryan Radtke, PJ Carlesimo

11 PM- Big Sky Semifinal: Southern Utah vs. Eastern Washington (ELVN) Bill Doleman, Joe Cravens

11:30 PM- Pac-12 Semifinal: USC vs. Oregon (FS1) Joe Davis, Steve Lavin
(Westwood One) Ryan Radtke, PJ Carlesimo

11:30 PM- MW Semifinal: Utah State vs. New Mexico (CBSSN) Andrew Catalon, Steve Lappas, Evan Washburn
(MW Radio) Chad Andrus, Marty Fletcher

12 AM- Big West Semifinal: UCSB vs. UC Irvine (ESPNU) Dave Pasch, Caron Butler

WatchESPN exclusives
12:30 PM- Sun Belt Quarterfinal: Louisiana vs. Texas State (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

3 PM- Sun Belt Quarterfinal: UT Arlington vs. Appalachian State (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

6 PM- Sun Belt Quarterfinal: Georgia State vs. Troy (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

6 PM- Southland Semifinal: Southeastern Louisiana vs. Sam Houston State (ESPN3) David Saltzman, Jim Haller, Randy McIlvoy

6 PM- MEAC Semifinal: Hampton vs. North Carolina A&T (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander
(HSRN) Lamont Germany, Jimmy Fly

8 PM- MEAC Semifinal: Morgan State vs. UNC Central (ESPN3) Charlie Neal, Cy Alexander
(HSRN) Lamont Germany, Jimmy Fly

8:30 PM- Sun Belt Quarterfinal: Georgia Southern vs. UL Monroe (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald

8:30 PM- Southland Semifinal: Nicholls vs. Stephen F. Austin (ESPN3) David Saltzman, Jim Haller, Randy McIlvoy

9 PM- WAC Semifinal: Grand Canyon vs. Utah Valley (ESPN3) Mychal Clanton, Sed Bonner, Rachel Vigil

9:30 PM- Big West Semifinal: Cal State Fullerton vs. UC Davis (ESPN3) Dave Pasch, Caron Butler

11:30 PM- WAC Semifinal: Seattle vs. New Mexico State (ESPN3) Mychal Clanton, Sed Bonner, Rachel Vigil

Free Stream
9 PM- MAC Semifinal: Toledo vs. Eastern Michigan (cbssports.com) Dave Ryan, Steve Wolf, Melanie Collins
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

Saturday, March 10
11 AM- America East Championship: UMBC at Vermont (ESPN2) Doug Sherman, Mark Plansky
(Westwood One) Kevin Lee, Jon Crispin

12:30 PM- Ivy Semifinal: Harvard vs. Cornell (ESPNU) Mike Couzens, Dalen Cuff
(Westwood One) Scott Graham, Kelly Tripucka

1 PM- American Semifinal: Cincinnati vs. Memphis (CBS) Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson
(IMGTim Bickford, Tim Welsh

1 PM- SEC Semifinal: Alabama vs. Kentucky (ESPN) Karl Ravech, Dick Vitale, Laura Rutledge
(Westwood One) Brandon Gaudin, Will Perdue
(SEC Radio) Tom Ackerman, Kyle Macy

1 PM- MEAC Championship: UNC Central vs. Hampton (ESPN2) Roy Philpott, Malcolm Huckaby
(HSRN) Lamont Germany, Jimmy Fly

1 PM- A10 Semifinal: Rhode Island vs. St. Joseph's (CBSSN) Tom McCarthy, Jim Spanarkel, Allie LaForce 

3 PM- SEC Semifinal: Arkansas vs. Tennessee (ESPN) Karl Ravech, Sean Farnham, Laura Rutledge
(Westwood OneBrandon Gaudin, Will Perdue
(SEC RadioTom Ackerman, Kyle Macy

3 PM- Ivy League Semifinal: Penn vs. Yale (ESPN2) Mike Couzens, Dalen Cuff
(Westwood One) Scott Graham, Kelly Tripucka

3:30 PM- American Semifinal: Houston vs. Wichita State (CBS) Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson
(IMG) Adam Witten, Tim Welsh

3:30 PM- A10 Semifinal: St. Bonaventure vs. Davidson (CBSSN) Tom McCarthy, Jim Spanarkel, Allie LaForce

5 PM- SWAC Championship: UAPB vs. Texas Southern (ESPN2) Mark Neely, Reid Gettys
(OBNMike Prince, TBA

6 PM- MW Championship: San Diego State vs. New Mexico (CBS) Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Evan Washburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

6 PM- Big 12 Championship: Kansas vs. West Virginia (ESPN) Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Holly Rowe
(ESPN Radio) Marc Kestecher, Robbie Hummel

6:30 PM- Big East Championship: Providence vs. Villanova (FOX) Gus Johnson, Jim Jackson, Lisa Byington 
(Westwood One) Kevin Kugler, John Thompson

7 PM- MAC Championship: Buffalo vs. Toledo (ESPN2) Clay Matvick, Rob Kennedy
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

8 PM- Big Sky Championship: Eastern Washington vs. Montana (ESPNU) Roxy Bernstein, Adrian Branch
(Westwood One) Ted Emrich, Dan Dickau

8:30 PM- ACC Championship: Virginia vs. North Carolina (ESPN) Dan Shulman, Jay Bilas, Allison Williams
(ACC Network) Tim Brando, Mike Gminski, Jason Capel
(ESPN RadioBill Rosinski, Bob Valvano

8:30 PM- CUSA Championship: Marshall vs. Western Kentucky (CBSSN) Carter Blackburn, Pete Gillen, Jamie Erdahl

9 PM- Southland Championship: Southeastern Louisiana vs. Stephen F. Austin (ESPN2) Lowell Galindo, Lance Blanks
(SportsRadio 610) Marc Vandermeer, John Lopez

10 PM- Pac-12 Championship: USC vs. Arizona (FS1) Joe Davis, Steve Lavin
(Westwood OneRyan Radtke, PJ Carlesimo

10 PM- WAC Championship: Grand Canyon vs. New Mexico State (ESPNU) Kanoa Leahey, Corey Williams

12 AM- Big West Championship: Cal State Fullerton vs. UC Irvine (ESPN2) Dave Pasch, Caron Butler
(Westwood One) Spero Dedes, Austin Croshere

WatchESPN exclusives
12:30 PM- Sun Belt Semifinal: Louisiana vs. UT Arlington (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald
(TAG Sports Group) TJ Rives, Dino Hanson

3 PM- Sun Belt Semifinal: Georgia Southern vs. Georgia State (ESPN3) Matt Stewart, Bob Donewald
(TAG Sports GroupTJ Rives, Dino Hanson

Sunday, March 11
Noon- Ivy League Championship: Harvard vs. Penn (ESPN2) Mike Couzens, Dalen Cuff
(Westwood One) Scott Graham, Kelly Tripucka

1 PM- A10 Championship: Rhode Island vs. Davidson (CBS) Ian Eagle, Jim Spanarkel, Allie LaForce 

1 PM- SEC Championship: Kentucky vs. Tennessee (ESPN) Karl Ravech, Dick Vitale, Laura Rutledge
(Westwood OneBrandon Gaudin, Will Perdue
(SEC RadioTom Ackerman, Kyle Macy

2 PM- Sun Belt Championship: UT Arlington vs. Georgia State (ESPN2) Mitch Holthus, Mark Adams 
(TAG Sports Group) TJ Rives, Dino Hanson

3:30 PM- American Championship: Cincinnati vs. Houston (CBS) Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson
(Westwood One) John Sadak, Doug Gottlieb
(IMGAdam Witten, Tim Welsh
Previous
Next Post »