2017-18 NCAA WBB Week 18 National TV & Streaming Schedule


Monday, March 5
1 PM- Summit Semifinal: Oral Roberts vs. South Dakota (Midco SN, ESPN3) Jay Elsen, Kelly Stewart, Elaina Lanson

2 PM- WCC Semifinal: San Francisco vs. Gonzaga (BYUtv, TheW.tv) Spencer Linton, Kristen Kozlowski 

2:30 PM- MAAC Championship: Marist vs. Quinnipiac (ESPNU) Matt Schick, Julianne Viani

3:30 PM- Summit Semifinal: Western Illinois vs. South Dakota State (Midco SN, ESPN3) Brad Nieman, Tom Newitt, Elaina Lanson 

4 PM- Big East Semifinal: Creighton vs. Marquette (FS1) Lisa Byington, LaChina Robinson

4:30 PM- American Semifinal: UCF vs. USF (ESPNU) Adam Amin, Kara Lawson, Rebecca Lobo

4:30 PM- WCC Semifinal: San Diego vs. Pacific (BYUtv, TheW.tv) Spencer Linton, Kristen Kozlowski 

6 PM- PL Quarterfinal: Army West Point at Lehigh (SE2, PLN) Mike Zambelli, Jim Wills

6:30 PM- Big East Semifinal: Georgetown vs. DePaul (FS1) Lisa Byington, LaChina Robinson

7 PM- American Semifinal: Cincinnati vs. UConn (ESPN2) Adam Amin, Kara Lawson, Rebecca Lobo

7 PM- PL Quarterfinal: Lafayette at American (Stadium) Dan Laing, Monika Moore, Hanna Wohlfart

9 PM- Big 12 Championship: Baylor vs. Texas (FS1) Ron Thulin, Brenda VanLengen 

WatchESPN exclusives
11 AM- MEAC 1st Round: Savannah State vs. Norfolk State (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

1 PM- Horizon Semifinal: Youngstown State vs. Green Bay (ESPN3) Andy Masur

1:30 PM- MEAC 1st Round: Florida A&M vs. Howard (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

3:30 PM- Horizon Semifinal: Wright State vs. IUPUI (ESPN3) Andy Masur

4 PM- MEAC 1st Round: Coppin State vs. Morgan State (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

5:30 PM- MAC 1st Round: Bowling Green at Western Michigan (ESPN3) Mike Monaco, Austin Ritchie

7 PM- MAC 1st Round: Akron at Ohio (ESPN3) Marty Bannister, Toni Roesch

7 PM- MAC 1st Round: Eastern Michigan at Northern Illinois (ESPN3) Dave Bernhard, Patricia Babcock-McGraw

7 PM- MAC 1st Round: Kent State at Toledo (ESPN3) Mason Lowry, Rhett Boyd

Other Free Streams
3:05 PM- Big Sky 1st Round: Montana vs. Sacramento State (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

5 PM- MW 1st Round: Air Force vs. Utah State (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Robert Smith

5:35 PM- Big Sky 1st Round: Idaho State vs. Southern Utah (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

6 PM- PL Quarterfinal: Holy Cross at Bucknell (PLN) Justin Antweil

6:30 PM- MW 1st Round: Nevada vs. San Diego State (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Chris Lewis, Robert Smith

7 PM- PL Quarterfinal: Loyola-MD at Navy (PLN) Joe Miller

8:35 PM- Big Sky 1st Round: Montana State vs. North Dakota (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

9 PM- MW 1st Round: New Mexico vs. San Jose State (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

11:05 PM- Big Sky 1st Round: Portland State vs. Northern Arizona (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

Tuesday, March 6
Noon- Horizon Championship: Wright State vs. Green Bay (ESPNU) Roy Philpott, Brooke Weisbrod

2 PM- Summit Championship: South Dakota vs. South Dakota State (ESPNU) Clay Matvick, Joan Bonvicini

4 PM- WCC Championship: Gonzaga vs. San Diego (ESPNU) Bob Wischusen, Elise Woodward

5 PM- American Championship: USF vs. UConn (ESPN2) Adam Amin, Kara Lawson, Rebecca Lobo

6:30 PM- SWAC 1st Round: Alabama State at Texas Southern (ATT SW) Nick Strong, Butch Alsandor

7 PM- Big East Championship: Marquette vs. DePaul (FS1) Lisa Byington, LaChina Robinson
(Westwood One) Lance Medow, Kim Adams

WatchESPN exclusives
11 AM- MEAC 1st Round: South Carolina State vs. North Carolina Central (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

12:30 PM- Sun Belt 1st Round: Appalachian State vs. Arkansas State (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

1:30 PM- MEAC 1st Round: UMES vs. Delaware State (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

3 PM- Sun Belt 1st Round: UL Monroe vs. South Alabama (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

6 PM- Sun Belt 1st Round: Georgia State vs. Coastal Carolina (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

8:30 PM- Sun Belt 1st Round: Georgia Southern vs. Louisiana (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

9 PM- Big West 1st Round: Hawaii vs. CSUN (ESPN3) Trent Rush, Richie Schuler, Courtney Sweet

11:30 PM- Big West 1st Round: Long Beach State vs. UC Riverside (ESPN3) Trent Rush, Richie Schuler, Courtney Sweet

Other Free Streams
2 PM- MW Quarterfinal: Boise State vs. Air Force (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Marty Fletcher

4:30 PM- MW Quarterfinal: Fresno State vs. Colorado State (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Chad Andrus, Marty Fletcher

7 PM- SWAC 1st Round: Jackson State at Prairie View A&M (PVAM SN) Mike Prince

7:30 PM- SWAC 1st Round: Alcorn State at Grambling State (YouTube) Santoria Black, Ossie Clark, Leon Thomas III

8 PM- MW Quarterfinal: UNLV vs. Nevada (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Chad Andrus, Robert Smith

10:30 PM- MW Quarterfinal: Wyoming vs. (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Robert Smith

Wednesday, March 7
WatchESPN exclusives
Noon- MAC Quarterfinal: Eastern Michigan vs. Central Michigan (ESPN3)

Noon- MEAC Quarterfinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

2:30 PM- MAC Quarterfinal: Miami-OH vs. Ohio (ESPN3)

2:30 PM- MEAC Quarterfinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

3 PM- WAC 1st Round: Grand Canyon vs. Utah Valley (ESPN3) Adam Young, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

5 PM- MAC Quarterfinal: Buffalo vs. Kent State (ESPN3)

5 PM- NEC Quarterfinal: Fairleigh Dickinson at St. Francis-PA (ESPN3)

5:30 PM- WAC 1st Round: Cal State Bakersfield vs. UTRGV (ESPN3) Adam Young, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

7 PM- ASun Semifinal: Lipscomb at FGCU (ESPN3)

7 PM- ASun Semifinal: UNF at Jacksonville (ESPN3)

7:30 PM- MAC Quarterfinal: Ball State vs. Western Michigan (ESPN3)

8:30 PM- NEC Quarterfinal: Bryant vs. Sacred Heart (ESPN3)

9 PM- Big West 2nd Round: UC Riverside vs. UC Irvine (ESPN3) Trent Rush, Richie Schueler, Courtney Sweet

9 PM- WAC 1st Round: New Mexico State vs. Chicago State (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

11:30 PM- Big West 2nd Round: CSUN vs. UCSB (ESPN3) Trent Rush, Richie Schueler, Courtney Sweet

11:30 PM- WAC 1st Round: Seattle vs. Kansas City (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

Other Free Streams
Noon- CUSA 1st Round: Southern Miss vs. UTEP (Facebook)

12:30 PM- CUSA 1st Round: Rice vs. Old Dominion (Facebook)

2 PM- CAA 1st Round: Towson vs. UNCW (CAA TV)

2:30 PM- CUSA 1st Round: FAU vs. UTSA (Facebook)

3 PM- CUSA 1st Round: Charlotte vs. North Texas (Facebook)

3:05 PM- Big Sky Quarterfinal: Northern Colorado vs. Montana (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

4:30 PM- CAA 1st Round: College of Charleston vs. Hofstra (CAA TV)

4;30 PM- NEC Quarterfinal: Central Connecticut at Robert Morris (NEC Front Row)

5:35 PM- Big Sky Quarterfinal: Weber State vs. Idaho State (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

7:30 PM- NEC Quarterfinal: LIU Brooklyn vs. St. Francis-Brooklyn (NEC Front Row)

8:30 PM- MW Semifinal: Boise State vs. Colorado State (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Nate Kreckman, Robert Smith

8:35 PM- Big Sky Quarterfinal: Idaho vs. Montana State (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

11 PM- MW Semifinal: Nevada vs. Wyoming (MW Net) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Chad Andrus, Robert Smith

11:05 PM- Big Sky Quarterfinal: Eastern Washington vs. Portland State (Pluto TV 231) Jon Oglesby, Krista Redpath Pyron

Thursday, March 8
WatchESPN exclusives
Noon- MEAC Quarterfinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

Noon- SLC 1st Round: Texas A&M- Corpus Christi vs. McNeese State (ESPN3) Lincoln Rose, Candi Harvey

12:30 PM- Sun Belt Quarterfinal: Appalachian State vs. Little Rock (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

2:30 PM- MEAC Quarterfinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

2:30 PM- SLC 1st Round: New Orleans vs. Abilene Christian (ESPN3) Lincoln Rose, Candi Harvey

3 PM- Sun Belt Quarterfinal: South Alabama vs. Troy (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

5 PM- MVC 1st Round: Valparaiso vs. Loyola-Chicago (ESPN3)

6 PM- Sun Belt Quarterfinal: Coast Carolina vs. Texas State (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

7 PM- NEC Semifinal: Sacred Heart at St. Francis-PA (ESPN3)

7 PM- NEC Semifinal: LIU Brooklyn at Robert Morris (ESPN3)

8 PM- MVC 1st Round: Bradley vs. Evansville (ESPN3)

8:30 PM- Sun Belt Quarterfinal: Louisiana vs. UT Arlington (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

Other Free Streams
Noon- CUSA Quarterfinal: UAB vs. (Facebook)

Noon- CAA Quarterfinal: TBA vs. Drexel (CAA TV)

12:30 PM- CUSA Quarterfinal: Middle Tennessee vs. (Facebook)

2:30 PM- CUSA Quarterfinal: Western Kentucky vs. (Facebook)

2:30 PM- CAA Quarterfinal: Delaware vs. Northeastern (CAA TV)

3 PM- CUSA Quarterfinal: Louisiana Tech vs. (Facebook)

5 PM- CAA Quarterfinal: TBA vs. James Madison (CAA TV)

6 PM- Big South 1st Round: Charleston Southern vs. Longwood (Big South Net)

6 PM- Patriot League Semifinal: Navy at Bucknell (PLN)

7:30 PM- CAA Quarterfinal: William & Mary vs. Elon (CAA TV)

7 PM- Patriot League Semifinal: Army West Point at American (PLN)

8 PM- Big South 1st Round: Gardner-Webb vs. Longwood (Big South Net) 

Friday, March 9
3 PM- MW Championship: Nevada vs. Boise State (Stadium) Krista Blunk, Tammy Blackburn
(MW Radio) Chad Andrus, Robert Smith

3 PM- Big Sky Semifinal: Idaho State vs. Northern Colorado (ELVN) Ann Schatz, Krista Redpath Pyron

4 PM- America East Championship: Maine at Hartford (ESPNU) Eric Frede, Christy Thomaskutty

5:30 PM- Big Sky Semifinal: Portland State vs. Idaho (ELVN) Ann Schatz, Krista Redpath Pyron

6:30 PM- CUSA Semifinal: UAB vs. Rice (Stadium) Ron Thulin, Sheryl Swoopes

9 PM- CUSA Semifinal: Western Kentucky vs. North Texas (Stadium) Ron Thulin, Sheryl Swoopes

WatchESPN exclusives
Noon- Big South Quarterfinal: Liberty vs. (ESPN3)

Noon- MAC Semifinal: Central Michigan vs. Miami-OH (ESPN3)
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

Noon- MEAC Semifinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

Noon- SLC 2nd Round: Nicholls vs. Texas A&M-Corpus Christi (ESPN3) Lincoln Rose, Jordy Hultberg

1 PM- MVC Quarterfinal: Drake vs. TBD (ESPN3)

2 PM- Big South Quarterfinal: High Point vs. Presbyterian (ESPN3)

2:30 PM- MAC Semifinal: Buffalo vs. Western Michigan (ESPN3)
(ESPN ClevelandDave Skoczen, Jason Gibbs

2:30 PM- MEAC Semifinal: (ESPN3) Eric Clemons, Cy Alexander

2:30 PM- SLC 2nd Round: Central Arkansas vs. Abilene Christian (ESPN3) Lincoln Rose, Jordy Hultberg

3 PM- Big West Semifinal: UC Riverside vs. UC Davis (ESPN3) Trent Rush, Richie Schueler, Courtney Sweet

3 PM- WAC Semifinal: Grand Canyon vs. Cal State Bakersfield (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

3:30 PM- MVC Quarterfinal: UNI vs. Illinois State (ESPN3)

5:30 PM- Big West Semifinal: CSUN vs. Cal Poly (ESPN3) Trent Rush, Richie Schueler, Courtney Sweet

5:30 PM- WAC Semifinal: New Mexico State vs.Seattle U (ESPN3) Mychal Clanton, Joan Bonvicini, Rachel Vigil

6 PM- Big South Quarterfinal: Radford vs. (ESPM3)

7 PM- MVC Quarterfinal: Missouri State vs. TBD (ESPN3)

8 PM- Big South Quarterfinal: UNC Asheville vs. Campbell (ESPN3)

9:30 PM- MVC Quarterfinal: Northern Iowa vs. Illinois State (ESPN3)

Other Free Streams
3 PM- CAA Semifinal: (CAA TV)

5:30 PM- CAA Semifinal: (CAA TV) 

Saturday, March 10
11 AM- MAC Championship: Buffalo vs. Central Michigan (CBSSN) Chris Hassel, Leah Secondo
(ESPN Cleveland) Dave Skoczen, Jason Gibbs

1 PM- CAA Championship: Drexel vs. Elon (Comcast, CBS Sports Live) Scott Klatzkin, Jody Lavin-Patrick

3 PM- Big Sky Championship: Northern Colorado vs. Idaho (ELVN) Ann Schatz, Krista Redpath Pyron

5:30 PM- CUSA Championship: UAB vs. Western Kentucky (CBSSN) Darren Goldwater, Jamie Erdahl

7 PM- Big West Championship: UC Davis vs. CSUN (FS Prime, FCS Pacific) Sam Farber, Tammy Blackburn, Courtney Sweet

WatchESPN exclusives
1:30 PM- SWAC Championship: Grambling State vs. Southern (ESPN3) Mark Neely, Fran Fraschilla
(OBN)

2 PM- Big South Semifinal: (ESPN3)

2 PM- SLC Semifinal: Lamar vs. Nicholls State (ESPN3) Lincoln Rose, Jordy Hultberg, Randy McIlvoy

2:30 PM- MVC Semifinal: (ESPN3)

3:30 PM- MEAC Championship: North Carolina A&T vs. Hampton (ESPN3) Roy Philpott, Brooke Weisbrod
(HSRN) Lamont Germany, Jimmy Fly

4 PM- Big South Semifinal: (ESPN3)

4:30 PM- SLC Semifinal: Stephen F. Austin vs. Central Arkansas (ESPN3) Lincoln Rose, Jordy Hultberg, Randy McIlvoy

5 PM- MVC Semifinal: (ESPN3)

5 PM- WAC Championship: Cal State Bakersfield vs. Seattle (ESPN3) Elise Woodward, Dan Hughes 

6 PM- Ivy League Semifinal: Princeton vs. Yale (ESPN3) Brenda VanLengen, Carol Ross

6 PM- Sun Belt Semifinal: Little Rock vs. Troy (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

8:30 PM- Ivy League Semifinal: Penn vs. Harvard (ESPN3) Brenda VanLengen, Carol Ross

8:30 PM- Sun Belt Semifinal: Texas State vs. Louisiana (ESPN3) Drew Fellios, Angel Gray 

Sunday, March 11
11 AM- Patriot League Championship: American vs. Navy (CBSSN) Jason Knapp, Julianne Viani

1 PM- Southland Championship: Nicholls vs. Stephen F. Austin (CBSSN) Grant Boone, Van Chancellor

2 PM- NEC Championship: Robert Morris at St. Francis-PA (ESPNU) Cara Capuano, Amanda Butler

4 PM- Ivy League Championship: Princeton vs. Penn (ESPNU) Brenda VanLengen, Carol Ross
(Westwood OneLance Medow, Kim Adams

WatchESPN exclusives
2 PM- Big South Championship: Liberty vs. UNC Asheville (ESPN3)

3 PM- MVC Championship: Drake vs. Northern Iowa (ESPN3)

3 PM- ASun Championship: Jacksonville at FGCU (ESPN3) Tom James, Nicki Collen

7 PM- Sun Belt Championship: Texas State vs. Little Rock (ESPN3) Mitch Holthus, Steffi Sorensen
Previous
Next Post »